444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

BOYALI KÖYÜ

09 Temmuz 2019
BOYALI KÖYÜ

Amasya’nın Suluova ilçesine bağlı Boyalı köyü Akdağ ‘ın eteğinde 930 rakımda şirin bir köydür. Amasya 22 km,Suluova’ ya uzaklığı 25 km.dir 1961 yılında kurulmuştur.Akdağ eteklerinde ovaya doğru uzanan bir sırt üzerinde bulunan köyün kuzeyinde Akdağ eteklerinde Boyalı yaylası ve aynı bölgede yasbağan evliyasının mezarı mevcuttur.

Doğusu Ormanözü köyü,Cırbağın tarladan başlayarak Güvercin beleni ve Alıç çayı Batısı Köyü su bendi ve Eliktepeyi takip eden hat,Kuzeyi Çukurören, Eğribük Köyleri, Eliktepe Mevkiinden başlayarak Mazı Çam Karakise değirmen yolunu ve suyunu takiben Cılbığan tarlası, güneyi değirmen dere köyü, Karakaya ve kale tepesini takip eden hat ile çevrilidir.
Köyün ekonomisi Tarım Hayvancılık ve meyveciliğe dayalıdır. Sulama amaçlı Boyalı göletinin tamamlanması ile birlikte meyvecilikte damla sulama sistemine geçilerek avantaj elde eden köylülerimiz teknik yönetimle kaliteli meyve üretimine başlamışlardır.

Bölgede kirazın en geç olgunlaştığı Boyalı köyünde üretilen kirazın kalite yönünden rakibi yoktur. Köyde kurulu olan boyalı köyü kooperatifi bu konuda köylüye destek olarak örnek çalışmalara imza atmakta ve meyveciliği sürekli geliştirmektedir.

Boyalı köyümüzün diğer köylerimize örnek olmasıyla nedeniyle uygun olan köylerimizdeki kiraz bahçelerini ve kiraz sayısı artmaktadır. Köyün Osmanlı dönemindeki eski adı Kavak alanı daha sonraları Boyalıca, sonrasında boyalıca kavak alanı isimleri kullanılmıştır.Osmanlı kayıt defterlerinde kavak alanı namı diğer Boyalıca olarak geçmektedir.