444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

YÜZBEY KÖYÜ

01 Ekim 2021
YÜZBEY KÖYÜ

İlçe’nin en düşük rakımlı (430) köyü olan Yüzbey, ilçe merkezine 16 il merkezine 17 km uzaklıktadır. Köy halkı tarım ve hayvancılıkla geçinmektedir. Sulanabilir tarıma elverişli alanda buğday, arpa, dane, soğan, mısır, kuru fasulye, şeker pancarı vb. sebze ve meyve yetiştirilmektedir.

Yüzbey köyü Osmanlı dönemindeki kayıtlarda rastlanılan ilk adı ‘Masursa’dır daha sonraki kayıtlarda Yüzbilmez ve Yüzbey isimleri ile kayıtlarda yerini almıştır. Uzun zamanlar bey çiftliği ve kışlak olarak kullanılan köy arazi Öşürleri toplanma merkezi olan Eraslan simresine yakın olamsı ve bölge beylerinin Amasya valisi gözetiminde ya da Şehzadelerin gözetiminde toplandıkları ve beylerin askerleri arasında yarışların yapıldığı yerlerden birisidir.
Osmanlı döneminde bu toplantılar, geçit törenleri ve bu esnada yapılan şenlik bazındaki yarışmalara yönelik iki asıl kayıt vardır. Bu kayıtlarda Yedikır, bazılarında Arguma bazılarında ise Hakala adına rastlanmaktadır. Vakfiyede Musursa adıyla da kaydedilen bu köy Suluova ilçesine bağlı Yüzbeyi köyüdür. Osmanlı devrinde malikanesi Halifet Gazi Medrese vakfına ilave edilmiştir.

Başka bir Vakfiye kaydında ‘’Argoma nahiyesine bağlı yüzbeyi, Karaman, Harmanağıl, Temürağıl, Öyük, Uzunoba ve halifet köylerinin malikane gelirleri hilafet gazi medresesine gelir olarak vakfedilmiştir’’.