444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

VAATLERİMİZİN YÜZDE 90’INI HAYATA GEÇİRDİK

04 Nisan 2017
VAATLERİMİZİN YÜZDE 90’INI HAYATA GEÇİRDİK

Belediye Başkanımız Fatih ÜÇOK, düzenlediği basın toplantısında Suluova Belediyesinin hizmetleri ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Başkanımız Fatih Üçok Bireylül Kafe, Restorant’ta Amasya İl ve İlçelerinden Basın Mensupları ile bir araya gelerek 3 yıllık görev süresini değerlendirdi ve seçim öncesi verdiği vaatlerinin %90’ınını hayata geçirdiklerini belirtti.

“SÖZ VERDİK VE BU SÖZLERİMİZİN ESİRİYİZ”

Konuşmalarına Fatih Sultan Mehmet Han’ın sözünü hatırlatarak başlayan Belediye Başkanımız Fatih Üçok;” Sultan Fatihin bir sözü var ve ben o sözü çok takdir ederim “söz senin ağzındayken senin esirindir, senin ağzından çıktıktan sonra sen onun esirisin. Yani biz bunun esiriyiz. Hemşehrilerimize 30 Mart Yerel Seçimlerinde söz verdik, İlçemizi Modern bir Şehir Kimliğine kavuşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

KENT MEYDANI VE CAMİ

“Modern ve şehir kimliğine kavuşmuş, gelişmiş bir Suluova için geleceğine yönelik ihtiyaç duyulan yatırım, proje ve hizmetleri bir bir kazandırıyoruz. Bunların en önemlisi 60 yıllık bir özlem olan ve beni de heyecanlandıran şehir meydanı ve cami projesidir. Şeker fabrikamızın yetkililerinin desteği ile fabrikaya ait 535 bin metre kare olan arsasının yaklaşık 200 bin metre karesini şehre terk ederek halkın istifadesine sundular. İçerisinde konutlar, ticari alanlar, yeşil alan ve parklar, şehir meydanı ve cami alanı, yollar var. Çalışmaları başladı. 3 Yıl içinde tamamlanacak ve Suluova artık bir şehir kimliğine kavuşacak. Suluova için yapacak daha çok işimiz var.”

BELEDİYE HİZMET BİNASI

“Söz verdiğimiz diğer bir çalışma Belediye Hizmet Binası, 2016 yılı Ocak ayında temelini attık. Şu anda yüzde 85’i tamamlandı ve Temmuz ayı gibi belediye hizmet binamızı da hizmete açacağız.”

KÜLTÜR MERKEZİ

“Kültür Merkezi projemizin de şuan yüzde 50’lik kısmı tamamlandı. 3 Milyon 900 Bin TL’lik proje bedeli olan Kültür Merkezi Projemiz toplamda 4000 m2’lik alana sahip ve bununla birlikte içerisinde 350 kişilik konferans salonu, derslikler alt katlarında ticari alanları, kütüphanesi, internet erişim merkezi, en altta da fitness salonu bulunmaktadır.”

YENİ OTOGAR BİNASI

Geçen sene ihalesini yaptığımız binamızda şu anda yüzde 50’li düzeyinde ince işçiliği için ihalesi yapıldı ve bu hafta içerisinde başlandı.

KAPALI PAZAR YERİ VE OTOPARK

“Kapalı Pazar Yerimizin açılışını 2016 yılında gerçekleştirmiştik. 1800 m2’lik kapalı alana sahip. 1. Etabı tamamlandı ve toplanda 6000 m2ye yakın bir alan üzerinde Suluova’mızın bir pazar yeri olacak. 2.Etabını da kamulaştırma işlemlerinin ardından gerçekleştireceğiz.”

MODERN PARKLAR

“2016 Yılı Suluova için yeşillendirme, park, peyzaj yılı oldu diyebilirim. Göreve başladığımızdan bu güne 40000 m2 yeşil alan düzenlemesi yaptık ve bunlardan biride Bireylül Parkımız. Yine bunun dışında 2016 yılı içerisinde Ertuğrul Gazi Parkımızı hizmete açtık. Ertuğrul Gazi parkımızın 2.etabı da bittiğinde 13000 m2 bir alan park olacak ve Suluova’nın 2. büyük parkı olacak. Adnan Menderes parkımızın da bu yıl içerisinde ihalesi yapılacak.”

TOPLU KONUT

Bir seferde Suluova’da ilk defa bu büyüklükte bir konut hamlesi yaptık. TOKİ’yle işbirliği neticesinde 72000 m2Lik bir alanı belediye olarak satın aldık. Daha sonra TOKİ’yle yaptığımız bir çalışmayla Suluova’ya özel bir proje çizdirdik. 2+1, 3+1 ve 4+1 içerisinde cami, yine milli eğitim bakanlığına yaptırdığımız 16 derslik okul var. Birde sosyal donatı var 2800 m2 de ticari alanı var. 665 adet konut projemiz 1 buçuk yılda bitecek. 4.etapla ilgilide çalışmalarımız devam ediyor.

GENÇLİK MERKEZİ

“Gençlik Merkezimizin ihalesi 1.5 ay önce yapıldı. 4500 m2 kapalı alanı olan Gençlik Merkezimiz 3.etap toplu konutların bulunduğu yerleşim merkezine çok yakın bir konumda olacak. Bu çalışmamız da Amasya’nın en büyük gençlik merkezi oldu. Bu da bir hayli özel bir proje.”

DOĞALGAZ

Suluova göreve başladığımızda doğalgaz çalışmaları yüzde 45 düzeyinde idi. 2014 yılında 35 km, 2015 yılında 30 km, 2016 yılında 65 km doğalgaz hattının döşenmesini sağladık. Enerji Bakanlığımıza yapmış olduğumuz yoğun girişimler ve vekillerimizin desteğiyle doğalgazı yüzde 90’a ulaştırdık.

OKUL BAHÇELERİ

Eğitimci bir Belediye Başkanına eğitime destek yakışır göreve geldiğimizde sloganımız buydu. Okula giden yol bizim için kıymetlidir dedik ve bütün okul yollarını asfalt yaptık. 2016 yılında 8 okulumuzun bahçesine yaklaşık 500 bin liralık bedel ile asfalt çalışmasını gerçekleştirdik. 13 okulumuzun bahçesine çocuk oyun grubu yerleştirdik. Başarılı öğrencileri, okul takımlarını ödüllendirdik müsabakalarda destekledik.

SPOR

“Spor bizim için önemli dedik ve Suluova’da herkes spor yapabilmeli bununla birlikte özellikle okul çağındaki çocuklarımızı sporla buluşturmak adına Suluova Belediye spor kulübümüzü kurduk. Kulübümüz 2016 yılında kurulmuş olmasına rağmen 8 branşta hizmet vermekte, Bugün 300’ün üzerinde lisanslı sporcumuz var, atletizm de türküye yarı finallerinde birinci olan 2 tane öğrencimiz var. Hem uzun atlamada hem de 100 metre koşusunda Türkiye rekoru kırdı. Bunun dışında tekvando voleybol masa tenisi, satranç gibi spor dallarında ilimizi temsil ettik. 2017 yılında da daha çok öğrenciye, daha çok gencimize sporla buluşma fırsatı vereceğiz. Hedefimiz 500’ün üzerinde lisanslı sporcuya ulaşmak.”

ULUSLARARASI VE YEREL FONLARDAN YARARLANMA

Uluslar Arası ve Yerel Fonlardan Yararlanma adına Orta Karadeniz Kalkınma Ajansından 2 projemiz geçti, 1si dogrudan destek projesiydi atık su arıtmanın projesini hazırlamak için 75 bin TL destek aldık. 2.si de turizm altyapısının güçlendirilmesiyle ilgili oka’nın teklif çağrısına proje sunduk. Projemiz OKA’dan destek gördü. Yedikuğular kuş cennetimizi yeniden peyzaj ve konaklama hizmeti verebilecek şekilde düzenliyoruz. İhalesini yaptık, 7 ay gibi bir sure koyduk. 7 ay sonrasında yedi kuğular kuş cenneti bölgenin cazibe merkezi olacak inşallah.

AB ipa2 ATIK SU ARITMA PROJESİ

“Atık su arıtma projesi Suluova’nın bugüne kadar yaptığı en büyük proje, 8 milyon Euroluk bir bütçeyle yapılacak bir çalışma. Delegasyona sunduk, Projeden umutluyuz 2017 yılı içerisinde ihalesi yapılır diye bekliyoruz. 2018 inşaat çalışması, 2019 ile 2020 yıllarında en geç tamamlanmasını bekliyoruz.”şeklinde konuştu.

Sivil toplum kuruluşları ve halk ile istişare içerisinde yapılan proje ve hizmetlerin yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere de destek verdiklerini belirten Başkanımız Fatih Üçok, basın mensuplarının kendilerinin yol arkadaşları olduğunu, hizmet ve projelerin kamuoyuna aktarılmasında köprü vazifesi gördükleri için kendilerine müteşekkir olduklarını söyledi.

Belediye Başkanımız Fatih Üçok, açıklamalarının ardından yerel ve ulusal basın mensuplarının sorularını cevaplayarak sohbetlerde bulunduktan sonra beraberindeki basın mensupları ile birlikte, Kent Meydanı ve Cami projesi yapımının başladığı ilçe merkezindeki alanda yürütülen çalışmaları yerinde inceleyerek bilgilendirmelerde bulundu.

Basın toplantısına ayrıca, Belediye Başkan Yardımcısı Adem Cılız, İzzet Balcı, Mahmut Aslan, Belediye Kültür İşleri Müdürü Emre Gücek ile yerel ve ulusal basın mensupları katıldı.