444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

UZUNOBA KÖYÜ

01 Ekim 2021
UZUNOBA KÖYÜ

Tersakan ırmağı ile Amasya Suluova yolu arasında kurulu olan köy ilçe merkezine 20 km. il merkezine ise 9 km. dir doğusunda Amasya Boğazköy , güneyinde yüzbey batısında Kurnaz, Kuzey doğusunda Yolpınar köyleri bulunmaktır. Uzunoba köyü ova köyüdür, Ekonomisi ağırlıklı olarak Tarım ve Hayvancılık üzerine kuruludur. Düz ve sulanabilir arazilerde Endüstriyel Tarım ürünleri üretilmekte ve mera hayvancılığı yapılmaktadır. Son yıllarda meyveciliğin gelişmesi ile bu alana yatırımlar yapılmaktadır.

Geniş düzlükler halinde bulunan meraların bakımı ve rahabilitesi yapılarak hayvancılık alanında bu bölgede örnek çalışmalar yapılmıştır Gelişmiş teknoloji ile modern tarım yapılan verimli köy arazisinde her türlü ürün üretilmektedir.
Osmanlı kayıtlarında Argoma ve Hakala nahiyelerine bağlı köy olarak görünmekte ve koru köyü olan adı daha sonra Uzunoba olarak değişmiştir. Divani çiftlikler, kışlak ağıllar kurulu olan köyün Akdağ bölgesinde yayalalarda hissesi bulunmaktadır. Köy Osmanlı döneminde pamuk, pirinç, kendir, soğan, sarımsak, gibi ürünlerin yetiştirildiği çiftliklerden oluştuğundan kahyaların ve bakıcıların yaşadığı köy durumundadır. Köye 1876 yıllarında Şirvan bölgesinden gelen göçmenler yerleştirilmiştir.