444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

SULUOVA KUDÜS İÇİN AYAKTA

08 Aralık 2017
SULUOVA KUDÜS İÇİN AYAKTA

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv’deki büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıma kararı tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de protesto edildi.

Belediye Başkanımız Fatih Üçok, Kudüs’e sahip çıkmak ve ABD’yi Protesto etmek için Sivil toplum örgütlerimiz ile birlikte 15 Temmuz Demokrasi Meydanımızda bir araya geldi.
Cuma namazı sonrası yapılan ortak bir basın açıklamasında; “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir.Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir.Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır.Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır.Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir.İslam’ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır.İslam’ın harem-i izzeti olan Kudüs’ü tacize teşebbüs edenler, Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir.Türkiye’nin, İnsanlığın silüeti olan Kudüs’ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkinin sonuna kadar arkasındayız.Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz.Diğer taraftan, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kararı, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür.Bu hadise, Cumhurbaşkanımızın, küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği “dünya 5’ten büyüktür” itirazının haklılığını teyit etmiştir.İslam’ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere, ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz.Biz müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız.Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız.”ifadelerine yer verildi.

Kudüs ve dünya Müslümanları için yapılan duaların ardından protesto olaysız sona erdi.

Protesto sonrası açıklamalarda bulunan Belediye Başkanımız Fatih Üçok;”Kudüs’ün Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bölgedeki gayrı meşru devletin başkentini tanımıyoruz. Kudüs, Filistin’in başkentidir. Unutulmasın ki; Kudüs Müslümanların “Harem-i İsmetidir” gözbebeğidir. Kudüs İslam âleminin ve İnsanlığın ortak değeridir, olmaya da devam edecektir. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız.” Dedi.