444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

SULUOVA BİZİM EVİMİZ

12 Mart 2022
SULUOVA BİZİM EVİMİZ

Belediye Başkanımız Fatih Üçok, görev süresi boyunca 8 yıldır yaptığı Muhtarlar İstişare toplantısında Mahalle Muhtarlarıyla bir araya geldi.

Bir Eylül Restorant’ta yapılan programda Suluova Muhtarlar Dernek Başkanı Vedat Kurt ve tüm mahalle muhtarları ile yakından ilgilenerek görüşlerini dinleyen ve köy muhtarları ile de aynı toplantıyı önümüzdeki günlerde de gerçekleştireceklerini belirten Belediye Başkanımız Fatih Üçok, ilçenin gelişmesi adına tüm muhtarlar ile el ele dayanışma içerisinde çalıştıklarını, yöneticiler ile yönetilenler arasında muhtarlık müessesesinin bir köprü vazifesi gördüğünü ve oldukça önemli sorumlulukları bulunduğunu, düzenledikleri İstişare ve Ortak Akıl Toplantılarındaki amaçlarının tüm mahalle muhtarlarının sorun ve taleplerini dinleyip ilçedeki alt ve üst yapı eksikliklerini tespit etmek suretiyle istişare ve ortak akıl ile çözümlerini sağlamak, ayrıca da ihtiyaç sahiplerine ulaşmak olduğunu böylelikle, ilçenin tüm paydaşlarıyla bir araya gelerek gelişen ve kalkınan bir şehri hızla inşa etmek için çaba gösterdiklerini ifade etti.

2014 Yılında göreve başladığı andan itibaren hizmet felsefesinin daima “şehrimizi birlikte yönetmek, ortak aklı kullanarak ve istişare ederek eksiklerimizi giderip ihtiyaçlarımızı belirlemek, şehrimizin gelişip kalkınmasına katkı sunmak tek hedefimizdir” olduğunu hatırlatan Belediye Başkanımız Fatih Üçok, “Belediye bütçemizden 21 mahalle ve 40.000 nüfusumuza eşit ölçüde hizmet götürmeye çalışıyoruz. Ayrım yapmadan eşit şekilde hizmet yapmaya çalışıyorum. Kesinlikle oy almak ile hizmeti mukayese etmedim, etmemde. Benim bakış açım; ‘vatandaşımız bana oy vermedi ise, hizmet vermem’ anlayışı değil, ‘vatandaşımızın gönlüne giremediysem ve oyunu alamadıysam bu kendi eksiğimdir’ diyerek bunu görüp eksiğimi gidermek anlayışıdır.” dedi.

Her sabah şehrimizin hemen hemen her mahalle ve sokağını gezip incelemeler yaptığını ifade eden Belediye Başkanımız Fatih Üçok; “bunu aralıksız yapıyorum, kimse bana belediye başkanlığını belediye makamından yapıyor diyemez, bu konuda iddialıyım, ilçemdeki eksikleri not eder ve giderilmesi için çaba gösteririm. Bugün de Suluova’da bir değişim ve kalkınma olmuşsa bu şehri bütünüyle görmemin faydasıdır.”

8 Yıllık görev süresi boyunca ilçemizde birçok proje, yatırım ve hizmeti istişare ve ortak akıl hayata geçirerek şehirleşmeyi başlattıklarına dikkat çeken Belediye Başkanımız Fatih Üçok, ilk 5 yıllık görev döneminde yaptığı hizmet ve yatırımları hakkında yaptığı açıklamalarında şunları kaydetti: “Belediye binası, Kültür merkezi, makine ikmal kampüsü, Şehirlerarası terminal, kapalı semt pazaryeri, Galericiler Sitesi, Hayvan Barınağı, Gasilhane, Kent Meydanı, belediyemize 40 adet iş makinesi, Belediyespor kulübü. 70.000 metre² yeşil alan, 15 adet yeni park, 1.100 adet toplu konut ve 250 km asfaltı ilk beş yılda yaptık.” Dedi.

Gereksiz harcamaları bırakarak belediye bütçesinin yüzde ellisini şehrimize yatırım yapmak için ayırarak bütçeyi doğru kullandıklarını vurgulayan Belediye Başkanımız Fatih Üçok, “İkinci görev dönemimizde ise yüzme havuzu, beş adet spor tesisi, içme suyu arıtma tesisi, millet bahçesinin bir ve ikinci etabı ile içerisinde millet kıraathanesi, canlı hayvan pazarı, orta mahalle Selimiye caddesinde sokak sağlıklaştırma projesi ve ilçe genelinde binlerce metre kare kilit parke çalışması ile kaldırım yaptık, engelli kardeşlerimiz için engelsiz yaşam parkı yaptık.”

Yeni projeleri hakkında da bilgiler veren Belediye Başkanımız Fatih Üçok; “Eski Cumartesi semt pazar yerinin olduğu yere bir yaşam merkezi projesi yaptık ve bugünlerde ihaleye çıkacak. İçerisinde sinema, tiyatro, spor salonu, zemin katında dükkanlar, otopark, üst katında da ofislerin olduğu, etrafında da sosyal ve yeşil alanların yer alacağı harika bir proje çalışması yaptık ve bunu da inşa ederek halkımızın hizmetine sunacağız. Tam 16 milyon Euro bedelli olan Atıksu arıtma tesisi projesini hazırladık, bu yaklaşık 250 milyon TL demektir. Suluova’ya yapılacak tek seferdeki en büyük yatırımdır. İçme suyu arıtması değil sadece evsel atıkların, kanalizasyonların arıtmasının yapılacağı bir tesis olup içerisinde yağmur suları toplanacak. Mevcut Mezbahanenin karşısına bu testi yapacağız inşallah. Böylece çevreyi kirleten bir belediyeden, temiz çevreye giden bir belediye oluyoruz. Bu proje Avrupa Birliğinden hibe aldığımız bir projedir, çok önemli büyük bir yatırımdır. Ayrıca mevcut Karma Organize Sanayinin karşısında 930 dönümlük bir yerde genişleme alanı olarak ikinci etap OSB’yi yapıyoruz. Mevcut OSB’miz e doldu tam 48 tane işletme faaliyette, bunlardan 28 tanesi ruhsatını aldı, faaliyetlerine başladı, diğerleri de proje ve yapım aşamasındadır, tamamı faaliyete geçtiğinde OSB’lerde tam 3.000 civarında istihdam sağlanacaktır. İkinci etap OSB alanı tamamlandığında ise ortalama 8.000 kişiye istihdam sağlanacaktır. Biz göreve 2014 yılında başladığımızda bu bölgede 7 adet yatırımcı vardı ve burada toplam 75-80 kişi çalışıyordu. Bugün ise tam 48 tane yatırımcı var ve tamamı faaliyete geçtiğinde 3.000 kadar kişiye iş imkanı olacaktır. Şu anda 1.000 civarında insan çalışmaktadır OSB’mizde, bu şehrimizin gelişmesi ve kalkınması için büyük bir yatırımdır. İstihdam ve İş imkanları dışarıya göçü engelleyecektir, onun için ikinci OSB genişleme alanının da bir önce faaliyete geçirmemiz lazım ve yatırımcıya sunmamız lazım. Halen 20 kadar yatırımcı beklemektedir. Yaşadığımız şehir, bulunduğumuz coğrafi konum itibari ile çok önemli bir ulaşım ağının tam ortasında yer almaktadır.” Diye konuştu.

Geçmişte ilçemizin gelişmesi ve şehirleşmesi noktasında eksikler yaşandığını belirten Belediye Başkanımız Fatih Üçok, ancak bundan sonra birlik ve beraberlik içerisinde bu açığımızı hızla kapatarak ilçemizin gelişip kalkınmasını hızlandıracaklarını, önümüzdeki on yıllık bir süreçte Suluova’mızın Amasya’nın tam bir cazibe merkezi olacağını ve buna gönülden inandığını, bunun içinde öncelikle mevcut her iki organize sanayi bölgeleri yeni genişleme alanlarının bir an önce faaliyete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Belediye Başkanımız Fatih Üçok, bugüne kadar şehrimizin temel işlerini olan, İçme suyu, doğal gaz, alt yapı ve yol gibi sorunları hallettiklerini, bundan sonra tamamen yatırıma ağırlık verdiklerini ve memleketimizde istihdam oluşturmak için gayret gösterdiklerini, şehirlerin kaderinin yatırım ve sanayi ile alakalı olduğuna dikkat çekti.

Pandemi döneminde yatırımlara hız veren bir belediye olduklarının altını çizen Belediye Başkanımız Fatih Üçok, “Yeni içme suyu kaynaklarımızı çoğaltıyoruz. Havza Eymir bölgesinden ilçemize içme suyu getirme çalışmamız devam ediyor. Ayrıca Akdağ Alaçam bölgesinden gelen içme suyu hatlarının tamamını da yenileyeceğiz. Kapalı spor salonumuzu yeniden inşa ediyoruz, Spor Toto Teşkilatı ile yaptığınız reklam anlaşması karşılığında bu tesisi yapıyoruz. Ayrıca Spor bakanımız ile yaptığımız görüşmede bize mevcut sentetik çim sahanın yanına Yaklaşık 2.5 milyonluk bir bedelle bir antrenman salonu yapılacak. Yeni bir toplu konut proje çalışmamızda var, bunla ilgili üç tane farklı yer tespiti yaptık ve üzerinde çalışıyoruz, ayrıca Borsa Mahallesi’nde bir kentsel yenilenme projesi yapacağız. Saluca köyündeki 600 dönümlük alanda Mevcut Besi OSB’nin genişleme alanı olan 2. Etap Besi OSB çalışmaları başlıyor. Burası tamamlandığında özellikle de şehir içindeki besi ahırlarına yer tahsisi yaparak ahırları bu bölgeye taşıyacağız.” İfadelerini kullandı.

Önümüzdeki çalışma sezonunda mahalleler bazında Doğalgaz, yol, asfalt, parke, kaldırım, park, vs çalışmaları yapacaklarını belirten Belediye Başkanımız Fatih Üçok, “Bu çalışmaları yaparken muhtarlarımızla istişare içinde yapacağız. 2024‘deki mahalli seçimlere kadar mahallelerimizin ihtiyacı olan bu çalışmaların hepsini tamamlamayı istiyoruz. Bu arada, Tüm mahallelerimizde ihtiyaç sahiplerini bizler tespit edip gereksinimlerini gideriyoruz. Muhtarlarımızda bizim ulaşamadığımız ihtiyaç sahiplerini mutlaka bize bildirsin, hemen ihtiyaçlarını giderelim. Çünkü bu vatandaşlarımıza “dertlerinizle dertleneceğiz ve gidereceğiz” dedik. Onlarda bize dua ederse bu bize yeter.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Güzel fikirleri ile yönetim anlayışlarına katkı sağlayan tüm Muhtarlara teşekkür eden Belediye Başkanımız Fatih Üçok toplantıya katılan mahalle muhtarlarımızın talep ve sorunlarının çözümü noktasında görüş alış verişinde bulunuldu.

Suluova Muhtarlar Dernek Başkanı Vedat Kurt ve tüm mahalle muhtarları ise toplantı sonunda, İstişare ve ortak akıla önem vererek kendileriyle görüş alış verişinde bulunan Belediye Başkanımız Fatih Üçok’a teşekkür etti.