444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

SEYFE KÖYÜ

28 Haziran 2019
SEYFE KÖYÜ

Seyfe köyü, ilçe merkezine yaklaşık 26 km uzaklıktadır. Köy Çaltepe ve Karatepe isimli iki tepe arasında Karaömer dağları Alaçam mevkisinden gelen dere ve Ümmetırmağı derelerinin birleştiği yerde kuruludur. İklimi ilçenin en sert iklimine sahiptir. Yazları oldukça serin geçerken kışlar uzun ve bol kar yağışlıdır. Akdağ yöresinin Fasulyesi en meşhur köyüdür, Seyfe Fasulyesi olarak bilinen Fasulye üretimi temel ağırlıklı yapılır. Yaş ve kuru olarak pazarlanan fasulyesi oldukça rağbet görmektedir. Ceviz, ahududu ve elması meşhurdur. Arazi ve bitki türleri açısından zengin olan köyümüzde arıcılık ve hayvancılık yapılmaktadır.

Su kaynakları bakımından zengin olan köyümüz Suluova ilçe merkezine, köylerimize içme suyu ve sulama suyu vermektedir, Suluova’nın ve Amasya’nın bilinmeyen güzelliği olan Derinöz Kanyonuda bu köyümüzdedir. 

Köyün Osmanlı kayıtlarında ki adı da Arapçada kılıç demek olan Seyfe olarak geçmektedir. Köyün Ovacık yaylasının ortasında Osmanlı kayıtlarında ve haritalarında belirli olan ve köy temellerinin bu gün bile var olduğu Alaçam köyü mevcuttur. Bölgede Alaçamın şehir olduğu zamanlar tabirine konu olan Alaçam köyü ilk yerleşilen yerlerdendir. Bölgedeki büyük yangına dair işaretlerin olması büyüklerin anlattığı yangını doğrular niteliktedir. Beğdün, Karakise, Aktaş, Sofular, Kuzualan, Güneyalan, Seyfe köyleri Alaçam dağıldıktan sonra kurulmuştur.