444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

OSB’DE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

13 Eylül 2017
OSB’DE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Belediye Başkanımız Fatih Üçok, Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğünde ilk kez gerçekleştirilen ve OSB Yönetim Kurulu üyeleri ile yatırımcı firma yetkililerin katıldığı istişare toplantısında, sanayi bölgesi ile işletmelerin sorun ve beklentilerinin çözümü konusunda fikir alış verişinde bulundu.

Toplantı hakkında değerlendirmelerde bulunan Suluova OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Belediye Başkanımız Fatih Üçok, amaçlarının mevcut müteşebbislerin sorun ve ihtiyaçlarına cevap vermek suretiyle daha etkin, verimli üretim yapmalarını ve daha fazla istihdam sağlamalarını temin etmek olduğunu söyledi.

Suluova OSB Yönetim Kurulu Başkanı Belediye Başkanımız Fatih Üçok, 2005 yılında Kazanlı mevkiinde 75 hektar alanda kurulan OSB’nin 2007 yılında yatırımlara açıldığını söyledi.
OSB’de ki mevcut 58 arsa parselinden 26’sının yatırımcılara tahsisinin yapıldığını ifade eden Belediye Başkanımız Fatih Üçok, “bunlardan 20 tanesi faaliyete geçmiş olup bu firmalarımızda ilk etapta yaklaşık 500 kadar kişiye istihdam sağlamıştır. Ayrıca arsa tahsis edilen 6 tanede yeni yatırımcımız da faaliyete geçme aşamasındadır. Toplam 26 firmamızın da tam kapasite faaliyete geçmeleri halinde OSB’de yaklaşık 1.350 kişiye istihdam sağlanmış olacaktır. Bunun yanında diğer boş durumdaki 32 parselinde müteşebbislere tahsisi yapıldığı takdirde OSB’mizin bölgemize ekonomik ve istihdam olarak katkısı çok daha fazla olacaktır” dedi.

3,5 Yıl önce göreve geldiklerinde OSB’de yatırımcı sayısının 6 olduğunu hatırlatan Belediye Başkanımız Fatih Üçok, “biz göreve başladığımızda 6 olan yatırımcı firma sayısını bugün itibariyle 26’a çıkarmayı başardık. İnşallah OSB’de ki mevcut 58 parselin tamamını yeni yatırımcılara tahsis edeceğiz. Ama rakiplerimiz olan diğer sanayi bölgeleri var. Bize göre elleri daha güçlü. Ancak Suluova OSB hava, deniz, demir ve ipek yolu ağının bulunduğu tam orta noktada bir bölge olması ve genç iş gücüne sahip olması bakımından yatırım için çok daha cazip bir bölgedir.” Dedi.

OSB’lerin şehirler için ciddi bir sanayileşme ve istihdam kaynağı olduğunun altını çizen Belediye Başkanımız Fatih Üçok, konuşmalarının devamında ise; “iller dışında kalan Suluova ve benzeri bölgelerdeki OSB’lerin daha çok yatırım alarak dolması için öncelikle hükümet tarafından yatırım teşvikleri statüsünün değiştirilmesi gerekir. Bu değişikliğin bir an önce uygulanması için bölge milletvekillerimiz aracılığı ile ilgili bakanlığımıza konuyu bizzat ilettik. Hükümetimiz bu statü değişikliğini yaparken bizlerde bölgemizde yatırım yapan sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman açığını kapatmak için Milli Eğitim ve Halk Eğitim kanalı ile mesleki kursların açılmasını sağlayacağız. Ayrıca sanayi bölgemize doğalgaz hattının ulaşmasını sağlayarak sanayicilerimizin kullanımına sunacağız. Suluovalı sanayicilerimiz ile birlikte Amasya ve çevre bölgelerde ki sanayici ve yatırımcıların Suluova OSB’ye yatırım yapması içinde tüm gayretimizi sarf edeceğiz” diye konuştu.

Bölgelerin sanayileşmesi ve kalkınmasında OSB’lerin lokomotif olduğunu söyleyen Belediye Başkanımız Fatih Üçok, Cumhurbaşkanının başlattığı istihdam seferberliğine tam destek verdiklerini, ilkini yaptıkları toplantının amacının bu olduğunu ve düzenli olarak bu tür toplantıları gerçekleştireceklerini aktardı.

OSB’de yatırım yapan müteşebbislerin tanışma ve kaynaşmasına katkı sağlayan istişare toplantısında Suluova OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Belediye Başkanımız Fatih Üçok, yönetim kurulu üyeleri ile yatırımcı firma sahipleri bir araya gelerek sorun ve ihtiyaçlar ile yeni yatırımlar hakkında görüş alış verişinde bulunularak çözüm noktasında istişareler yapıldı.

Organizasyondan memnun kalan firma yetkilileri, belirli periyodlarda bu tür istişarelerin faydalı olacağını belirttikleri toplantıya Amasya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Dilek Kazancıoğlu Taşkın, İl Genel Meclis Üyesi Cengiz Esen, OSB Müdürü Deniz Koçer, OSB Müdürlüğü Sekreteri Hidayet Bulut ve 20 firma yetkilisi katıldı.