444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Mesire Yerleri

30 Ocak 2017
Mesire Yerleri

Kapaklı Orman Fidanlığı ve Dinlenme Tesisleri
Akdağ eteklerinde ve İlçeye İS km mesafede olan Kapaklı fidanlığı, aynı zamanda piknik alanı olarak da kullanılmak¬tadır. Çam ağaçlan içindeki piknik alanı, yaz ayları boyunca essiz bir serinlik kaynağıdır. Orman İşletmelerinin fidan yetiştirme tesislerinin de bulunduğu alan, temiz havası ve soğuk suyu ile güzelliği ile meşhur bir piknik alanıdır.
Gani Baba Türbesi Ve Piknik Alanı
İlçe merkezine 10 km mesafede bulunan Saygılı köyü yakınında yer alan piknik alanı, aynı zamanda Horasan’dan Anadolu’ya gelen Gazi-Derviş Abdülgani El Halvea’nin de kabrinin bulunduğu yerdir.
İlçe Kaymakamlığı, Tersakan çayı ve Türbenin yanında bulunan ve çam ağaçlan ile kaplı geniş bir alanı düzenleyerek, halka açık piknik yeri haline getirmiştir.
Sekoya Ağacı
Dünyada sadece ABD ‘de de Kalifornia bölgesinde Sierra Nevada dağlarında görülen sekoya ağaçları dünyanın en yaşlı ve en boylu ağaçlarıdır. 5.000 – 10.000 yıl arasında yaşayabilmekte ve 100, 120, 140 m boya ulaşabilmektedir. Latince adı Sequoia gigantea’dır. Amerika’da Mamont tree veya Big-tree olarak da adlandırılmaktadır.
İkinci Dünya savaşından sonra Sanfransisko’da yapılan Birleşmiş Milletler toplantısında üye devletlere, barışın uzun süreli olmasını sembolize etmek üzere sekoya tohumları hediye edilmiştir.
Türk heyetinin yurda getirdiği tohumlardan fidan üretilerek yurdun çeşitli yerlerine dağıtılmıştır. 1963 yılında bu parkın kurulması esnasında Kaymakam ve Belediye Başkanı olan Sami Türkkorkmaz tarafından dikilen sekoya ağacının boyu 14 m, çevresi ise 2.5 metredir. Herhangi bir şekilde tahrip edilmediği takdirde 100 metrenin üzerinde boya ulaşması beklenmektedir.