444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

KUZUALAN KÖYÜ

01 Ekim 2021
KUZUALAN KÖYÜ

Suluova merkezine 25 km. İl merkezine 45 km uzaklıkta bulunan köy 1.102 Rakımda bulunmaktadır. Doğusunda Seyfe, batısında Soku, kuzeyinde Ladik, Güneyinde Eğribük köyleri bulunur. Karatepe ve Gücekçal isimli tepeler arasında küçük bir dere yatağı içindedir. Çaltepe yamaçlarına doğru aralıklı meşe ve meşe ormanları ile kaplı, güney yamaçları karaçam ve meşeden oluşan gelişmiş karışık orman örtüsü ile kaplıdır.

Köy halkı tarım ve hayvancılıkla geçinmektedir, ürün çeşitliliği fazla olmayan köyde küçük çapta yapılan tarım faaliyeti olarak buğday, fiğ, nohut, mercimek, patates tarım ve ahududu, böğütlen ve ceviz gibi meyve ürünleri yetiştirilmektedir. Özellikle yeşil fasulye ( Ayşe kadın fasulyesi ) çevrede çok ünlüdür. Ayrıca fiğ ve nohut üretimi de vardır. Son zamanlarda ‘’kiraz’’ üretimine dönük projelerin uygulamaya koyulması için çalışmalar yürütülmektedir. Osmanlı Kayıt defterlerinde Koz alanı olarak kayıtlıdır, KOZ Osmanlıcada ceviz demektedir. Akdağ bölgesinde birden fazla Kozalanı adıyla köyler vardır. Kozalanı adı ile belirtilen yerler Cevizliklerin bulunduğu ve yetiştirildiği ceviz bölgeleri olarak kayıt edilmiş ve kullanılmıştır. Köyün güney tarafındaki yamaçlarda Memlük bölgesinde bulunan Güney alanı köyünün heyelan nedeniyle taşınması sonucunda Köyün adı Güneyalanı kısaltması olan gulyan olarak söylenile gelmiş daha sonra Kuzualan olarak değiştirilmiştir.

Vakıf Kaydı: Akdağ Nahiyesinin merkezi olan Hakala köyünde Rufai tekkesi olmak üzere Rufai Şeyhi Seyyid Necmeddin Yahya tarafından 1363 yılında yaptırılan Seyyit Yahya Zaviyesine gelir getirmesi amacıyla Akdağ Nahiyesine bağlı Memlük, Güneyalan, Kozalan köylerinin malikane gelirleri vakfedilmiştir.