444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

KULU KÖYÜ

01 Ekim 2021
KULU KÖYÜ

Suluova merkezine 10 km, il merkezine 30 km uzaklıkta olan köyümüz Suluova’nın rakımı (440) en düşük köylerindendir. Orman sahasına sahip olmayan ova köyüdür. Köyün sınırları; doğusu Uzunbeke ve Değirmen ayağı, batısı Göller harkı, kuzeyi Trabut üstünde kol hargı güneyi Soğula ile çevrilidir. Doğusunda Ayrancı ve Ortayazı, batısında Deveci, kuzeybatısında Cürlü köyleri bulunmaktadır.

Köy halkı tarım ve hayvancılıkla geçinmektedir. Tarıma elverişli alanda buğday, soğan, şeker pancarı, elit, mısır, patates vb.  sebze ve meyve ürünleri yetiştirilmektedir. Köyde meraya bağlı olarak büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır.

Kulu köyü adı Osmanlıcada Kela dan gelmektedir ‘’kela’’ Yeşil ot veya yeşil otlu olan bölge demektir. Osmanlı tahrir defterlerinde Argoma nahiyesinde Salurca, kulu, Laçin köylerinde pirinç ekimi yapıldığı ortakçı veya yarıcı kayıtlardan ve ödenen öşür miktarlarından anlaşılmaktadır. Devlet pirinç tohumunu sağlıyor çiftçilerde ekimi yapıyor ürün hasadı yapıldıktan sonra tohum payı ayrılan pirincin geri kalanı eşit olarak paylaşılıyordu. Kulu köyü dörtte bir malikane geliri, Kolay köyü malikane gelirinin yarısı melik İsmail camisine vakfedilmiştir. Kulu köyü cami: Vakıflar tarafından onarılan camii Osmanlı ahşap mimarisi özellikleri taşımaktadır. Vakıflar genel müdürlüğü tarafından restore edilen cami 2008 yılında yeniden hizmete açılmıştır.