444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

KOLAY KÖYÜ

01 Ekim 2021
KOLAY KÖYÜ

İlçe merkezine  1 km mesafesiyle en yakın köylerinden biri olan Kolay, il merkezine 30 km uzaklıktadır. Doğusu Kırkbudak çam, Çırçır çeşme, Harçturdan gelen yol, bay tepe, deve kemiği, batısı Fincan kaya, acı kiraz, Kolay deresi, Köy imam deresi, destekli dere, deveciyeri, kuzeyi Satılmış tarlası ve  sırt yolu güneyi Aleviden Hüseyin Aksoy tarlası ve Deve kemiği mevkileri ile çevrilidir. Köyün Kuzeyinde Ladik ilçesi kuzeydoğusunda Bayırlı, doğusunda Sinözü, batısında Oğulbağı ve güneyinde Suluova ilçe merkezi ile çevrilidir.

Köy halkı tarım ve hayvancılıkla geçinmektedir. 17.662 dekar tarıma elverişli alanda buğday, arpa, dane, soğan, şeker pancarı, mısır, nohut vb. sebze ve meyve ürünleri yetiştirilmektedir. Köyde sulama amaçlı 2 tane sulama göleti vardır.

Köy bir derenin iki yakasına kurulan köyümüzde bir adet maden ocağı faaliyet göstermektedir. Köyün Osmanlı dönemindeki adı Kulay olarak geçmekte değişik yıllarda kolay olarak ta kayıtlarına rastlanmaktadır. 1576 yılında Nahiyeye bağlı en büyük köy olarak Alala ve Bulak köylerinden sonra 199 erkek nüfusla Kolay köyü gelmektedir.

Ovada daha büyük yerleşim olmadığı dönemlerde uğrak yeri olan kolay köyü, Akdağ Merzifon ve diğer köylerinde Ladik yol güzergahlarının merkezi olduğu için diğer köylerden de göç almıştır, Kışlacık, Aktaş, Karakese, Soku, Bayırlı köylerinden göç alan köyümüz Ladik ilçesinden de göç alarak büyümüştür.

Cumhuriyet döneminde Suluca ve Suluova’nın gelişmesi ile birlikte büyümesi durmuş ve kendisi göç vermeye başlamıştır.

Kolay köyümüz aynı zamanda Pehlivanlar köyüdür,  Milli Güreşçi Sadık Esen Kolay köyündendir . Vakıf kayıtlarında ‘’ Kolay köyü malikane gelirinin yarısı melik İsmail camisine vakfedilmiştir.’’ ‘’ Argoma Nahiyesine Bağlı Kolay köyünün dörtte üç  malikane hissesinin 24 parçasından 10 hissesi Serkilari Süleyman ağa Camiisine gelir olarak vakfedilmiştir.’’ Şeklinde kayıtlara rastlanmıştır.