444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

KIRANBAŞALAN KÖYÜ

01 Ekim 2021
KIRANBAŞALAN KÖYÜ

Suluova ilçe merkezine 15 km. mesafede bulunan Kıranbaşalan köyü Akdağ’ın batı yamaçlarında Evliya dağı denilen bir tepe ile Taraklı deresinin vadisinde yer alır. Güneyinde Akören ve Dereköy, doğusunda tavra Batısında Karaağaç Kuzeyinde Derebaşalan köyleri bulunmaktadır.
1955 yılı resmi olarak köy statüsünü kazanan köyün iklimi Karadeniz iklimine yakındır. 1175 Rakım ile Akdağ yöresinin en yüksek köylerinden birisidir. Köyün üst kısımları gelişmiş karaçam ormanları ile kaplıdır. Köy hizalarında ve ovaya doğru ise seyrek meşelikler, su boylarında kavak ağaçları bozkır görünümlüdür.
Köyde, başta buğday olmak üzere fiğ ve fasulye yetiştirilir. Ceviz üretimi önemlidir. Köy etrafında yetişen “Yavrudede Armudu” ile yapılan pekmezleri meşhurdur. Son yıllarda ise tüm civar köylerde olduğu gibi kiraz yetiştiriliciği çalışmaları başlamıştır. Köyün Osmanlı dönemindeki Başalan olarak geçmekte ve bazı dönemlerde rastlanmaktadır. Kayıtlarda rastlanmayan durumlarda nufüsun yada önemin azalması nedeniyle malikhane yada divane çiftlik olarak kullanıldığı bilinmektedir. Köy çevresinde roma dönemi yerleşim yerlerinin kalıntıları bulunmaktadır. Osmanlı rus savaşları nedeniyle göç ile bölgeye gelen Şirvan muhacirleri yerleştirilmiştir.