444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

13 Ocak 2021
KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

İlçemizde beklenen kuvvetli rüzgar ve hava sıcaklıklarının düşecek olması sebebiyle artan ısınma ihtiyacının beraberinde getirdiği karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı hemşehrilerimizin dikkatli ve tedbirli olmalarını rica ediyoruz.

Belediye Başkanımız Fatih Üçok, kış aylarında yaşanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı bir açıklama yaparak vatandaşlarımızın gerekli önlemleri alması için uyarılarda bulundu.

Belediye Başkanımız Fatih Üçok yaptığı açıklamada, “Kış mevsimine girdiğimiz bu günlerde hemşehrilerimizin karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı önlemler alması önemlidir. Ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, kombi zehirlenmeleri her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Baca temizliği düzenli olarak yapılmayan kombiler ve özellikle lodosa bağlı olarak sobadan sızan karbonmonoksit gazı nedeniyle maalesef ülkemizin birçok yerinde zehirlenme vakaları yaşanmaktadır. Bu nedenle tüm hemşehrilerimizi karbonmonoksit zehirlenmesi konusunda hassasiyet göstermesi, olumsuz bir durumla karşılaşmamak için gerekli tedbirleri alması, yılda en az bir defa kombi bacası ve diğer bacaların temizliğinin mutlaka yetkili kişilerce yapılması, özellikle lodosun etkili olduğu günlerde soba yakılmasına dikkat edilmesi, sobadan çıkan zehirlenmeleri önlemek için yatmadan önce sobanın söndüğünden emin olmaları hayati önem arz etmektedir.” İfadelerine yer verildi.