444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

06 Şubat 2018
KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

Belediyemiz, karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı hemşehrilerimizi uyardı.

Son günlerde sıkça görülen soba zehirlenmeleri üzerine açıklama yapan Belediyemiz, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba ve baca zehirlenmeleri özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaştığına değindi.

Yapılan açıklamada; “Aşırı doldurulan sobanın duman yolunun daralacağı ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmelidir. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalıdır. İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbonmonoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır. Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanarak sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalıdır. Uyumadan önce sobanın içindeki odun ve kömürün sönmesi beklenmelidir. Üzücü olayların yaşanmaması için vatandaşlarımızın soba kullanımı konusunda tedbirli olması gerekmektedir.” İfadeleri kullanıldı.

Mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmemiz için; önce tedbirler alınmalı, gerekli kurallara uyulmalı, daha sonra ısınılmalıdır.