444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

KAPANCIAĞILI KÖYÜ

20 Ekim 2020
KAPANCIAĞILI KÖYÜ

Kapancıağılı Köyü yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Köye ilk gelenler ve köyü kuranlar arasında Akdağ köyleri olan Soku, Karakise, Eğribük köylerinden gelmişlerdir. Köyde ilk önceleri koyun sürüleri beslemişler, daha sonra tarım yapmaya başlamışlardır. Köyün büyük kısmı birbiri ile akrabadır. Köy arazisinin önceden koyunların otladığı bir yer olduğu, köy halkının koyunları kurt ve tilkinin zararından korunması için kurt kapanı dedikleri tuzakları kurdukları ,yerlere kapan koyarak kurtları yakaladıkları için köyün kapancı adını aldığı rivayet edilmektedir.
İlçe merkezine 14 km, il merkezine 35 km uzaklıktadır. Köyün sınırları; Doğusu Tersakan, batısı Zile yolu ve Santaş, kuzeyi Merzifon Şasesi, güneyi Alişar Gülkiraz yolu ile çevrilidir. Köyde 56 hane mevcut olup, İlçe merkezi ile bağlantı yolu asfalt, köy içi yolları stabilizedir. Sağlık hizmetleri aile hekimliği düzenlemesi verilmektedir. İçme suyu evlere ulaştırılmış ve kanalizasyon şebekesi döşenmiştir.

Köy halkı tarım, hayvancılıkla geçinmektedir.4,051 dekar tarıma elverişli alanda buğday, arpa , soğan, elit, şeker pancarı, ayçiçeği, mısır, patates vb. sebze ve meyve üretimi sürdürülmektedir. Arazisi sulaktır. Köyün hemen yanından Tersakan Çayı’yla birleşen Gümüş Irmağı akmaktadır. Bu çayda balık tuttuğu gibi kenarlarında aynı zamanda piknik de yapılmaktadır.
Köyün gelenekleri eskilerde olduğu gibi devam etmektedir. Gençler büyüklerine son derece saygılı davranırlar. Geleneklerin devam etmesi ve büyüklere mutlak itaat bundan kaynaklansa gerek. Burada düğünler hep davul zurna ile yapılır ve köyün neredeyse tamamı düğüne iştirak eder. Köyde bir cenaze olduğu zaman köy halkı cenaze evini hiç boş bırakmayıp devamlı Yasin-i Şerif okurlar ve üç gün cenaze evine yemek getirirler. Bu köyde bayramlar bambaşka olur küçüklerin alnından büyüklerin ellerinden öpülür ve köydeki herkes bayram günü birbirini ziyaret eder. Bayramda şeker yaygındır, her eve gittiğinizde şeker ve el yapımı tatlılar, yaprak dolmaları ikram edilir. Köyde yardımlaşma ön planda tutulur. Özellikle Suluova köyleri arasında en güzel halay bu köyde çekilir.

Yazın büyük kazanlarda tarhanalar kaynatılır, komşular davet edilir. Kesilen tarhanalar güneşte Kurutularak kışın yenir. Keşkek tavuklu etli veya koyun etlidir. Köy fırınlarında kömbe yapılır.