444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

HÜNERLİ ELLER GÖNÜLLERİ FETHEDİYOR

02 Temmuz 2019
HÜNERLİ ELLER GÖNÜLLERİ FETHEDİYOR

Belediyemiz tarafından İçişleri Bakanlığının desteğiyle ilçemizdeki yaşlı ya da fiziksel güçsüzlük nedeniyle evlerinin temizliğinde zorlanan hemşehrilerimize yönelik olarak uyguladığımız ‘Hünerli Eller’ projemizin tanıtım programını Valimiz Dr. Osman Varol Bey’in katılımları ile gerçekleşti.

Belediyemiz, Gönül Belediyeciliği kapsamında 2 Yıl önce başlattığı ve bu yıl yeniden hayata geçirdiği “Hünerli Eller” projesi kapsamında ilçemizde yaşlılık ya da fiziksel güçsüzlük nedeniyle evlerinin temizliğini yapmakta zorlananlar vatandaşlarımıza yönelik Evde Temizlik ve Bakım Hizmeti verecek.

Belediye Kültür Merkezinde yapılan proje tanıtım programına katılan Amasya Valisi Dr. Osman Varol, son yıllarda belediyelerin alt ve üst yapı hizmetleri yanında sosyal belediyecilik bakımından da çok ilerlemeler kaydettiğini belirtti.

Belediye hizmetlerinde Gönül Belediyeciliğin her geçen gün daha önem arz etmeye başladığını ifade eden Amasya Valisi Dr. Osman Varol, konuşmasında şunları kaydetti; “belediyelerin hizmetlerini yaparken insanlara dokunması ve insanlarla yakın iletişim kurması doğrultusunda yeni projeler geliştirmeleri bir şekilde zorunluluk haline geldi. Özellikle de nüfusumuzun yaşlanmaya başladığı bir dönemde bu insanlarımızın fiziksel ihtiyaçlarından çok gönüllerine dokunabilmek, kapılarının çalındığını göstermek ve bir şekilde insanlarla onların iletişimini sağlamak ve de onlara hissettirmemek çok anlamlı diye düşünüyorum. Bu proje çok güzel bir proje olup daha uzun soluklu sürdürülebilir olması daha da anlamlıdır. Bu proje gönül belediyeciliği uygulamaları kavramının çok güzel bir örneğidir.”

Daha önce bir buçuk yıl süreyle 35 aileye yönelik uyguladıkları projeyi yenilediklerini ve sundukları İç İşleri Bankalığı tarafından beğenilerek tekrar desteklendiğine dikkat çeken Belediye Başkanı Fatih Üçok ise ikincisini hayata geçirdikleri proje kapsamında yeni dönemde 10 ay süreyle 105 haneye temizlik ve bakım hizmeti götüreceklerini söyledi. Belediyeciliğin bir yönünün de dua almak olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Fatih Üçok, konuşmasında; “projemiz kapsamında yaşlılarımıza hizmet verirken bol bol da dua almayı umut ediyoruz. 5 Yıllık görev süremde en anlamlı, en keyif aldığımız ve çok duygulandığımız proje budur. Proje kapsamında ben de bu vatandaşlarımızı ziyaret ettim ve dualarını almaya gayret ettim, hakikaten kapıdan çıkıncaya kadar ağızlarını doldurarak bol bol dua ettiler bizlere. İç İşleri Bakanlığımızın destekleri ile belediyemizin maddi ve manevi imkanları doğrultusunda tekrarladığımız proje kapsamında ilçemizde yaşlılık ya da fiziksel güçsüzlük nedeniyle evlerini temizliğini yapmakta zorlananlar vatandaşlarımıza Evde Temizlik ve Bakım Hizmeti verirken aynı zamanda gönüllerine de dokunarak yalnız olmadıklarını ve değerli olduklarını onlara hissettireceğiz. Bu projenin başarıya ulaşması için bu projenin desteklenmesi de gerekir. Evde Sağlık Hizmeti ile Aşevi Hizmeti ile ve aynı zamanda ziyaretlerle desteklenmesi gerekir. Sadece temizlik yapmak değildir amaç, Çünkü bu insanlarımız kapılarını çalınmasını ve yüreklerine dokunulmasını bekliyor. Hiç şüphesiz bu insanlarımızın maddi ve psikolojik yönden de desteklenmesi yaptığımız temizlik kadar önemlidir. Projeyi İnşallah görevde olduğumuz sürece kurmuş olduğumuz derneğimiz ile birlikte el ele verip devam ettireceğiz. İçişleri Bakanlığımız, valiliğimiz, kaymakamlığımız, sağlık müdürlüğümüz, Aile Sosyal Politikalar İl müdürlüğümüz ve diğer ilgili kurumlarımızla ile birlikte bu projeyi daha güçlü bir şekilde daha çok aileye ulaşabilecek şekilde etkili hale getirmek istiyoruz. Bu projede görev alan Hanım kardeşlerimize çok teşekkür ederim, işlerini severek yaptılar, gittikleri ve bakımını yaptıkları her evden bize olumlu dönüşler oldu, ellerine ve yüreklerine sağlık. Projeyi destekleyecek olan herkese de teşekkür ediyorum” diye kaydetti. Açılışta bir konuşma yapan Belediye Eğitim Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Merve Usta ise, yaşlı insanların bakımlarının oldukça zor olduğunu, sadece ev temizliği değil gönüllere dokunabilmenin daha çok önemli olduğunu, proje kapsamında bunu yapmaya gayret ettiklerini, daha önce 35 haneye 1,5 yıl süreyle uyguladıkları proje ile önemli deneyimler elde ettiklerini ve projenin yeni uygulama döneminde yaşlıların gönüllerine daha çok dokunarak yaşam sevinçlerini arttırmak suretiyle daha çok dua almayı hedeflediklerini aktardı.

Konuşmaların ardından projeyi uygulayan Belediye Eğitim Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Merve Usta’ya Amasya Valisi Dr. Osman Varol ve Belediye Başkanı Fatih Üçok tarafından çiçek takdim edilerek projedeki başarıları dolayısıyla tebrik edildi