444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

FELÇLİ KÖPEĞİ SAHİPLENDİ

05 Mart 2020
FELÇLİ KÖPEĞİ SAHİPLENDİ

Belediyemiz Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezini ziyaret eden Ankara’lı hayvansever Savaş Demir, araç çarpması sonucu felç olan köpeği sahiplendi.

Yaralı halde bulunarak Belediyemiz Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezine getirilen 1 yaşındaki Akbaş melezi yaralı köpeği personelimiz teslim aldı.

Demir, yaralı bulunarak Belediyemiz Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezine getirilen bir yaşındaki köpeğin durumundan, sosyal medya aracılığıyla haberdar oldu.Personelimiz ile iletişime geçen Savaş Demir, köpeği sahiplenmek için aracıyla Ankara’dan Belediyemize ait Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezine geldi.

Yapılan kontroller sonrasında köpeğin büyük ihtimalle araba çarpması sonucu yaralandığını belirten Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezimizde görevli Veteriner Hekimi M. Serkan Mutlu, “araba çarpması neticesinde kuyruk sokumuna yakın 2 ve 3. omurgasında ciddi bir açıklık ve kırıklık var, bel ve ayaklarında hiçbir refleks, hareket yok. Büyük ihtimalle fizik tedavi dahil herhangi bir tedavinin fayda etmeyeceğini düşünüyoruz. Kalıcı bir felçlilik durumu kalıcı gibi. Şu durumda yapılacak tek şeyin bu yavru için protez olduğunu düşünüyorum.“ dedi.

Yaralı köpeği almak için gelen Hayvan sever Savaş Demir ise, kendisinin de bir çok sokak köpeği beslediğini, ayrıca üyesi olduğu dernek aracılığıyla da yaralı ve hasta hayvanların tedavisi için gönüllü çalıştığını aktardı.

Bu köpeği Ankara’da bir veteriner kliniğine götürüp tedavisi ile ilgileneceğini dile getiren Savaş Demir, “amacımız bu çocuğu iyileştirmek. Yani iyileşebilecek mi, ona bakmak. İyileşemez ise, yürüyemeyecek durumdaysa şayet besleme ve yaşam alanımıza alıp hayatını orada devam ettireceğiz. Buradan götürdüğümüzde önce bir veteriner hastanesine götüreceğiz. Onu kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Daha sonraki süreçte şayet yürüyemeyecek durumda olursa yanımıza alacağız. Bizim kontrol ve gözetimimiz altında olacak. Yürüyebilecek duruma gelirse sahiplendirmeye çalışacağız. Sahiplendirilemezse de bizim yaşam alanında hayatına devam edecek.“ ifadesini kullandı.

Hasta köpeğin durumuna çok üzüldüğünü vurgulayan Savaş Demir, şöyle devam etti: “En saf ve en temiz sevgiyi hayvanlarda gördüm ben. Bundan 5 yıl önce bir hayvana dokunamazken bir hayvan sahiplendim. Eldivenle mamasını ve suyunu veriyordum. Daha sonrasında aramızda oluşan bir duygusal bağ sayesinde şu an aynı kaptan yemek yiyecek duruma geldim. Ve yiyoruz da. Asla bir tiksinti yok. Asla bir huylanma yok. Hayvanları seviyorum. Vicdanları daha temiz, daha saf olduklarına inanıyorum. Bu yüzden hayvanlarla birlikte olmayı tercih ediyorum. Onların sesleri çıkmıyor, onlar dertlerini bize anlatamıyorlar. Onlar bizimle iletişim kuramıyorlar. En büyük iletişimleri kuyruk sallamak ve bizimle oynamaya çalışmak. Evinizdeki çocuğunuzla nasıl davranıyorsanız sokaktaki kedi ve köpeğinize de aynı şekilde davranın. Empati kurmak çok önemli. Kendilerine yapılmasından hoşlanmadıkları şeyleri hayvanlara da yapmasınlar. Herkesin gücü birbirine yeter. Ama bizim gücümüz hayvanlara yetmesin. O mazlumlara elimizi kaldırmayalım.” Dedi.

Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezimizin oldukça modern ve donanımlı olduğuna dikkati çekerek bundan dolayı Belediye Başkanımız Fatih Üçok ve yetkililere teşekkür eden Savaş Demir, “Burada gördüğüm örnek tesisin ülke genelinde yapılmasını istiyorum. Buraya gelirken çok vasat bir yer olarak bekliyordum. Ama buraya geldiğimde gözlerim dört açıldı. Çünkü ben Ankara’dan geliyorum, Ankara’da böyle bir yer görmedim. Böyle bir düzen, titizlik, temizlik ve bu şekilde bir ilgi görmedim. Burada bende yaşayabilirim yani. Öyle bir yer burası.” Diye konuştu.

Köpeği Ankara’da bir veteriner kliniğine götürüp tedavisiyle ilgileneceğini dile getiren Demir, “Amacımız bu yavruyu iyileştirmek. Onu kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” diye konuştu.