444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

ENGELSİZ PARKI DUALARLA AÇILDI

05 Aralık 2023
ENGELSİZ PARKI DUALARLA AÇILDI

Belediyemiz tarafından özel gerekinimli hemşehrilerimiz için yapımı tamamlanan ve içerisinde oyun gurupları ile dernek ofisinin yer aldığı Engelsiz Yaşam Parkı dualarla açıldı.

Ülke genelindeki bir çok yerde olmayan ve örnek gösterilen Engelsiz Yaşam Parkı hizmeti ile ilçemizdeki engelli bireyler yıllardır yaşadıkları dernek ofisi ve sosyal alanlar gibi önemli bir sorundan kurtularak artık kendilerine ait kalıcı bir mekan sahibi oldular ve bir çok engelli birey Engelsiz Yaşam Parkına günlük gelerek eve mahkum bir hayattan kurtulma fırsatına kavuştu.

Şeker Okulunun yanındaki alanda belediyemiz tarafından yapılan Engelsiz Yaşam Parkının açılışına katılan Kaymakam Şafak Gürçam bir konuşma yaparak; “Dünya Engelliler Günü, 3 Aralık 1992 yılından itibaren kutlanmaya başlandı. Amaç engelli bireylerin hayat şartlarını kolaylaştırmak, onları topluma kazandırmak ve seslerini duyurabilmektir. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, sözünde olduğu gibi bir devlet geleneğimiz var. Devletimiz, engelli bireylerimizin eğitimleri, istihdamları, sosyal yardımları, tedavileri gibi çok sayıda insani hakları için bir çok hizmetler kazandırdı. Bunlar tabiî ki önemli ama bizim öncelikle toplum olarak bu engelli kardeşlerimizi kucaklamamız ve empati yapmayı bilmemiz gerekiyor. O zaman engelli kardeşlerimizin daha mutlu olacağını görürüz. Belediyemizin yaptığı bu hizmetler çoğu bölgede olmayan anlamlı hizmetlerdir.” Dedi.

Görevi boyunca engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için hizmetler yaptığının altını çizen Belediye Başkanımız Fatih Üçok ise konuşmasında; “daha önce uygunsuz ortamlarda bir dernek ofisi vardı. Bizim buna gönlümüz razı olmadı ve özel kardeşlerimize söz verdiğimiz gibi içerisinde oyun grupları ile dernek ofisinin bulunduğu bu noktada ki Engelsiz Yaşam Parkını inşa ederek hizmetlerine sunduk. Ayrıca da gerek evden dışarı çıkamayan engelli büyüklerimiz ile okula gidip gelmekte zorluk yaşayan küçük engelli kardeşlerimizin ulaşım sorununu çözmek için bir adet ücretsiz olan Engelsiz Servis Aracı kendilerine tahsis ettik. İnşallah önümüzdeki aylarda da özel kardeşlerimizin kullanımı için yeni bir engelsiz servis aracı daha tahsis edeceğiz. Tüm özel kardeşlerimizin sorunları ve dertleri bizim de derdimizdir ve görevimiz boyunca daima bu kardeşlerimizin yaşam standartlarını yükseltmek ve eve mahkum bir hayattan kurtarmak suretiyle sosyal hayata katılımlarına vesile olmak için caba sarf ettik. Bizim görevimiz onlara engel olmak değil yardımcı olmak suretiyle engelleri ortadan kaldırmaktır. Tek istediğimiz onların mutluluğudur. Her daim özel kardeşlerimizin emrindeyiz.” İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Türkiye Sakatlar Derneği Suluova Şubesi Başkanı Mehmet Semiz ve dernek üyeleri tarafından Kaymakam Şafak Gürçam ve Başkan Fatih Üçok ile Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özarslan’a destek ve katkıları için teşekkür plaketi verildi.

Daha sonra dualar eşliğinde Engelsiz Yaşam Parkının açılışı gerçekleştirildi. Ardından açılışa katılanlar “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” kapsamında dernek binası ile şeker fabrikasına kadar yürüyüş düzenleyerek farkındalık oluşturdu. Program Şeker Fabrikası tarafından verilen yemek ikramıyla sona erdi.