444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

ÇUKURÖREN KÖYÜ

01 Ekim 2021
ÇUKURÖREN KÖYÜ

Suluova’nın doğusunda yer alan ve 972 rakımı olan Çukurören, ilçe merkezine 25 km, il merkezine 30 km uzaklıktadır. Doğusunda mazı çam, Yerik tepesi, batısı atlasın dere kuzeye Erikli geçidi, güneyi Değirmen yolu ile çevrilidir. Batısında Akoren, Kuzeyinde Eğribük, Doğusunda Boyalı, Güneyinde Yol pınar köyleri vardır.

Köy halkı tarım, hayvancılık ve meyvecilik ile geçinmektedir. Tarıma elverişli alanda buğday, arpa, yulaf, nohut, kuru fasulye, sarımsak patates gibi sebze üretimini sürdürmektedir. Özellikle kiraz üretiminin artması amacıyla son yıllarda çalışmalar yapılarak tarım arazileri bağ bahçeye dönüşmüştür. Köyün adı Osmanlı kayıtlarında 1363 tarihinde çukurviran olarak rastlanmıştır daha sonraki dönemlerde tahrir defterinde ismi değişmeden kayıtları devam etmiştir.
1818—1821 tarihlerinde düzenlenen tahrir defterlerinde kayıtlara rastlanmadığından köyün bu yıllarda boşaltıldığı anlaşılmaktadır. 1840yılındaki nufus kayıtlarında ise Kızılkışlacık köyünden Cıbıroğulları, Kuzulan köyünden keleşoğulları, Zana köyünden topaloğullarının yerleşerek haneli bir köy olarak yeniden kayıtlara girdiği görülmektedir.