444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

BİR OLMANIN SEMBOLÜ ‘AŞURE’

02 Ağustos 2023
BİR OLMANIN SEMBOLÜ ‘AŞURE’

Belediyemiz tarafından Muharrem Ayı dolayısıyla yaklaşık 1.500 kişiye aşure ikram edildi.

Belediyemiz tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 10. Düzenlenen etkinlikte aşure kazanları başında vatandaşlarla bir araya gelen Belediye Başkanı Fatih Üçok ile AK Parti Milletvekili Hasan Çilez,  AK Parti İl Başkanı Ekrem Toto, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Şen ve protokol üyeleri tüm ilçe halkının Muharrem Ayı ve Aşure Gününü kutladı.

Yeni Mahalle Salı pazarında gerçekleştirilen programda, Muharrem ayı ile aşure’nin Müslümanlar için özel olduğunu ve Muharrem ayında İslam Âleminde de birçok önemli olayın gerçekleştiğini ifade eden Belediye Başkanımız Fatih Üçok, Muharrem ayı içerisindeyiz, tüm hemşehrilerimin muharrem ayını tebrik ediyorum. Cenab-ı Allah tuttuğunuz oruçlarınızı ve yaptığınız hayırlarınızı kabul eylesin. Bugün geleneksel hale getirdiğimiz aşure etkinliğimizde beraberiz, her yıl hem salı pazarımızda hem de cumartesi pazarımızda bu etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Aşureyi önemsiyorum çünkü birazda Suluova’mızı da anımsatıyor. Suluova’mız farklı kültürlere ev sahipliği yapan bir ilçemiz. Bu manada da Allah birliğimizi beraberliğimizi daim eylesin. Muharrem ayı tarih de birçok hüzünlü olaylara sahne olmuştur, bunlar bir tanesi de peygamberimizin torunu HZ. Hüseyin’in şehit edilmesi olayıdır.  Hz. Hüseyin ve beraberlerindeki sahabilerimizi buradan rahmet ve minnet anıyoruz. Cenab-ı hak bizlere ve İslam dünyasına böyle hüzünlü olaylar yaşatmasın.” diye konuştu.

Daha sonra, ellerinde kepçelerle kazanların başına geçen Belediye Başkanımız Fatih Üçok, AK Parti Milletvekili Hasan Çilez, AK Parti Amasya İl Başkanı Ekrem Toto, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Şen şifa olması temennisiyle vatandaşlara aşure ikram etti.

Yeni Mahalle Hacı Mustafa Camii İmam Hatibi Rahmi Tonkuş’un tarafından birlik ve beraberlik için yapılan duaların ardından üzerinde Türk Bayrağı figürlü aşure dolu kazanlardan kepçelerle halka aşure ikram edildi.