444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

BİR OLMANIN SEMBOLÜ ‘AŞURE’

17 Eylül 2019
BİR OLMANIN SEMBOLÜ ‘AŞURE’

Belediye Başkanımız Fatih Üçok, geleneksel hale getirdiğimiz birlik, beraberlik ve sevginin sembolü olan Aşure etkinliğimizde Salı Pazarındaki hemşehrilerimizle ile bir araya gelerek aşure dağıttı.

Belediye Başkanımız Fatih Üçok, geleneksel hale getirdiğimiz birlik, beraberlik ve sevginin sembolü olan Aşure etkinliğimizde Salı Pazarındaki hemşehrilerimizle ile bir araya gelerek aşure dağıttı. Öğle namazı sonrasında gerçekleştirilen aşure ikramı etkinliğimize Belediye Başkanımız Fatih Üçok’un yanı sıra Belediye Başkan Yardımcımız İzzet Balcı, Mahmut Aslan, Meclis Üyelerimiz, Ak Parti İlçe Teşkilatı, İlçe Protokolümüz, çok sayıda hemşehrilerimiz ile stk temsilcileri katıldı.

Cenabı Allah Muharrem oruçlarınızı ve hayır ve hasenatlarınızı kabul etsin diyerek sözlerine başlayan Belediye Başkanımız Fatih Üçok; Mübarek Muharrem ayı içerisindeyiz. Muharrem ayının 10. Günü aşure günü olarak kabul edilir ve bu aşure gününde birçok Hadise Vuku bulmuştur. Hz. Adem’in tövbesinin kabul edildiği, Hz. Yunus’un balığın karnından çıktığı, Hz. Nuh’un tufandan kurtulduğu gün olarak kabul edilir. Aynı zamanda bizim İslam tarihimizde de acı bir günün adıdır. Hz. Hüseyin şehitlerin efendisi Kerbela’da Muharrem’in 10. gününde zalimce şehit edildi. Rabbim şehadetini kabul eylesin onunla birlikte tüm şehitlerimize rahmet, merhamet eylesin.Kıymetli hemşehrilerim en çok bilinen ikramlardan bir tanesi aşure aşıdır veya aşure tatlısıdır. Hemen hemen islam coğrafyasında yaygın bir şekilde ikram edilir. Aslında bir yönüyle de topluma bir mesaj verir.Birlik ve beraberliğin sembolüdür. Anadolu toplumunu da buna benzetmek mümkündür.Yaşadığımız cennet mekan Suluova’da kuzeyden, Güney’den, doğudan, batıdan, Kürdü, çerkezi, azerisi, Alevisi aklınıza gelebilecek her kavme mensup insanı Suluova’mızda görmeniz mümkündür. Hatta farklı mezheplere mensup kardeşlerimizi de ilçemizde görmeniz mümkündür. Aslında biz hepimiz aşure gibiyiz aynı coğrafyada aynı topraklarda son derece saygılı ve sevgili bir şekilde yaşamaya devam ediyoruz.Cenabı Allah birlik ve beraberliğimizi daim eylesin aramızdaki samimiyeti bağlılığı arttırsın inşallah. Hep birlikte burada Cem olduğumuz gibi Suluova’mızın menfaatlerinde de hep birlikte emek verelim alın teri dökelim. Katılımlarınız, dualarınız ve destekleriniz için hepinize teşekkür ediyor teker teker muhabbetlerimi sunuyorum.” Dedi.

Belediye Başkanımız Fatih Üçok, aşure etkinliği sonrasında Salı Pazarındaki esnaflarımıza ve hemşehrilerimize ziyarette bulunarak muharrem aylarını tebrik ettik.

Aşurenin zenginliği, ülkemizin tadı ve bereketi olsun. Salı Pazarındaki esnaflarımıza ve hemşehrilerimize aşure ikram ederek muharrem aylarını tebrik ettik.