444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT !

05 Aralık 2017
BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT !

Olası yangın ve zehirlenmelere karşı tüm Hemşehrilerimizi baca temizliklerini yaptırmaları konusunda uyaran Belediye Başkanımız Fatih Üçok, İtfaiye Müdürlüğü Ekiplerimiz tarafından baca temizliği konusunda yardımcı olunabileceğini açıkladı.

 

İTFAİYE EKİPLERİMİZİ ARAYIN !

Belediye Başkanımız Fatih Üçok “Ülkemizde her yıl meydana gelen yangınların yüzde 20’si temizlenmeyen bacalar sebebiyle meydana gelmektedir. Ölümlerin yanı sıra temizlenmeyen bacalar ve soba boruları yüzünden milyarlarca liralık konutlar yanarak tahrip olmaktadır. Temizlenmemiş soba boruları ve doğru kurulmamış sobalardan dolayı özellikle rüzgarlı havalarda evlerde duman tepmesi dediğimiz olaylar sık aralıklarla meydana gelmektedir. Bu yüzden hemşehrilerimizin kış mevsimini beklemeden bacalarını mutlak surette temizlemeleri veya temizlettirmeleri gerekiyor. Hemşehrilerimiz İtfaiye Müdürlüğümüze müracaat etmeleri halinde baca temizliği ekiplerimiz tarafından yapılacaktır. Yangın önlemleri almanın söndürmeden daha kolay ve ucuz olduğu unutulmamalıdır. Alınan her önlem muhtemel bir yangını önler.” dedi.

ZEHİRLENME BELİRTİLERİNE DİKKAT !

Karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtileri baş ağrısı, baş dönmesi, yüzde pembe renk, terleme, kulak çınlaması, bulantı, kusma, kaslarda aşırı gevşeme, hareket edememe, şuur kaybı ve komadır. Böyle bir durumda hasta hemen havalı bir yere taşınmalı ve 112 Acil Ambulans Hizmetleri aranmalıdır. Ancak unutulmamalıdır ki, zehirlenmeye yol açacak önlemlerin alınması, bu tür olaylara mahal vermemek için kesinlikle şarttır.