444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

AŞURE GÜNÜ MESAJI

18 Ağustos 2021
AŞURE GÜNÜ MESAJI

Belediye Başkanımız Fatih Üçok, Aşure Günü nedeni ile bir mesaj yayımladı.

Başkanımız mesajında, Hz. Muhammed (SAV)’in Mekke’den Medine’ye hicretinin gerçekleştiği Muharrem ayına erişmenin sevincini yaşadıklarını belirtti.

Muharrem ayının aynı zamanda Peygamber efendimiz (SAV) torunu Hz. Hüseyin’in ve yakınlarının Kerbela’da şehit edildiği ay olduğunu hatırlatan Belediye Başkanımız Fatih Üçok, bu zulmü gerçekleştirenlerin, insanlığın ortak vicdanında mahkum edildiğini ifade etti. 

Belediye Başkanımız Fatih Üçok, Muharrem ayının 10. gününün “Aşure günü” olarak kutlanıldığını işaret ederek şunları kaydetti:  “Aşure günü, hüzün günü olduğu kadar Hz. Hüseyin’in adalet ilkesi uğruna gösterdiği direnişin de sembolüdür. Günümüzde yaşatılan Aşure geleneği ise yaşanan o acı olayın birlik ve beraberliği zedeleyemediğinin bir göstergesidir. Yüzyıllardır devam eden bu etkinlik, birlikte yaşamanın en güzel örneğini gösteriyor. Aşure dayanışma, kaynaşma ve hoşgörünün en belirgin sembolüdür. Aşuredeki çeşitlilik, farklılıkların önemli bir zenginlik oluşturduğunun göstermektedir. Milletimiz, aşure geleneğini yüzyıllardır sürdürerek, birlikte yaşamanın en güzel örneğini sergilemektedir.” 

Ülkemizin yangınlar ve sel felaketi gibi nedenlerden dolayı zor günler geçirdiğini vurgulayan Belediye Başkanımız Fatih Üçok, ruhunda kardeşlik, birlik, beraberlik, sevgi, anlayış ve hoşgörü saklı Muharrem ayında yaraların birlikte sarılması gerektiğini ve Aşure Günü’nün tüm İslam alemine huzur ve bereket getirmesini dileyerek, ” Yaşadığımız bu zor günlerde #AşureGünü‘nün birlik ve beraberliğimizin daha da güçlenmesine vesile olmasını temenni ediyor, #Kerbela şehitlerimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, Aşure günü yapılan ibadetlerin kabul olmasını diliyorum.” Dedi.