444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

AŞAĞIKARASU KÖYÜ

01 Ekim 2021
AŞAĞIKARASU KÖYÜ

Ova içinde yer alan köylerden biri olan Aşağıkarasu, İlçe merkezine 12 km il merkezine 20 km uzaklıktadır. Köyün sınırları; doğusunda Yüzbeyi köyü sınırı, batısında Karasu, kuzeyinde Harman yolu güneyinde Tersakan ile çevrilidir. Yerleşim alanı biraz engebeli fakat tarım arazileri oldukça düzdür.

1965 yılında köy statüsü kazanarak muhtarlık hakkı elde eden köy halkı tarım ve hayvancılıkla geçinmektedir. Tarıma elverişli alanda tahıl, soğan, şeker pancarı, mısır vb. ürünler yetiştirilmektedir. Son yıllarda yapılan yatırımlarla meyvecilik yapılmaktadır. Tarımsal alanda ürün çeşitliliğinin artırılmasına dönük çalışmalara devam edilmektedir. Mera hayvancılığı yapılmasına rağmen köyde mera sıkıntısı nedeniyle gelişme sağlanamamıştır.

Köy bölgesi tarih boyunca karasu diye anılmıştır.  Tarihi kayıtlarda ‘’Nökaran-ı ulya, Nökaran-ı süfla ‘’ olarak anılan yerleşim yerleri de karasu köyü civarında bulunmaktadır, 1530 yılından sonra bölgede yerleşim yeri görülmemekte, çiftlik ya da kışlak olarak kullanılmıştır.

Ovanın en verimli bölgesinde kurulan köy bölgesine 1877-1885 yıllarından sonra Kurnaz köyünden ‘’Haşarıoğulları’’ yerleşmişlerdir. Seferberlik göçleri ile Sarıoğulları, Demircioğulları ailelerinin yerleşmesi ile nüfusu artan köye 1935 yılından sonra kışlak olarak kullananlar yerleşmeye başlamıştır. Karakese köyünde Karaca, Kışlacık köyünden Koyuncu ve Cüre aileleri yerleşmiştir. Göç alan köyümüz gelişmeye devam etmektedir.