444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

ARMUTLU KÖYÜ

01 Ekim 2021
ARMUTLU KÖYÜ

Suluova merkeze 2 km mesafede ovadan kuzeye doğru açılan Çeltek boğazının kuzey doğu yamaçlarında 620 Rakımda kuruludur. Güneyinde Çeltek, Batısında Kayadüzü, Kuzeyinde Havza Küflek köyü bulunmaktadır.

1955 yılında resmi köy statüsünü alan Armutlu Samsun ili Havza ilçesine bağlı olan köy iken Suluova’ya yakınlığı ve tarihi sosyal ilişkilerinin ağırlıklı olarak Suluova ile bağlı olması nedeniyle referandum yapılarak 2007 yılında Suluova’ya bağlanmıştır.

Tarım hayvancılıkla geçimini sağlayan köyümüz arazilerinde önemli ölçülerde kömür madeni rezervleri bulunmaktadır. Köylüler çevredeki maden ocaklarında çalışarak geçimlerini sağlamamaktadır. Köyde Arpa Buğday, yulaf, nohut, fasulye gibi ağırlıklı ürünlerin yanında diğer bahçe bitkileri ve meyve yetiştirilmektedir. Köy arazileri Tersakan kenarına kadar inmektedir. Köyün cebeci adında Tersakan kenarında kurulu mahallesi mevcuttur.

Köyün kuruluşu ve mevcut yerleşim ile ilgili kesin bilgi bulunmamakla birlikte bölgeye Van, Haymana, Adıyaman bölgelerinden getirilen 1576-1577 yıllarında yerleştirilen Etrak cemaati göçleri ile kurulmuştur. 1577 yılından sonra 1835 yılına kadar bölgeye göçer yerleştirilmemiştir. 1876 yılında Erzurum’ dan gelen muhacirlerden bölgedeki köylere dağıtılması sonucunda bazı aileler Armutlu köyüne yerleştirilmiştir.