444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

AMASYA ÇEVRE YOLU AÇILDI

25 Temmuz 2020
AMASYA ÇEVRE YOLU AÇILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılışa video konferans yöntemiyle katıldı. Amasya Çevre Yolu’nun açılışına canlı bağlantı ile katılan Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan, proje ile Amasya şehir geçişinin yarım saatten 7 dakikaya ineceğini söyledi.

Amasya Çevre Yolumuzun ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum diyerek konuşmalarına başlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan; “Bu proje, şehir içinden geçen şehirler arası araç trafiğini tamamen şehir dışına çıkartıyor. Uzunluğu 11,3 kilometre olan Amasya Çevre Yolu aynı zamanda şehirler arası geçiş mesafesini 2 km kısaltıyor. Daha önce yaklaşık 30 dakika süren bu güzergah artık 7-8 dakikada kat edilebilecek. Böylece vakitten ve akaryakıttan yıllık 110 milyon tasarruf sağlanacak.” Dedi.

“AMASYA’DA ÖNEMLİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRDİK”

Amasya’mıza bu güzel eserin kazandırılmasında emeği geçen bakanlığımızı, kurumlarımızı, yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan; “Tabi bugüne kadar ulaştırma alanında Amasya’da daha pek çok önemli projeyi hayata geçirdik. Şehrin bölünmüş yol uzunluğunu 29 kilometreden 270 kilometreye çıkardık. Merzifon Havalimanı’nın yolcu sayısını sadece 2 yılda 12 kat artırdık. Haberleşme alanında da Amasya’daki hızlı internet abone sayısı 329 bini buldu. Fiberoptik kablo uzunluğunu da 2 bin kilometreye yaklaştırdık.” Şeklinde konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, ” Trafik sıkışıklığı azalacak, Amasyalıların yaşam kalitesi yükselecek.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu konuşmalarının devamında ise; “11,3 kilometrelik çevre yoluyla transit geçişi Suluova-Amasya yolundan ayırıp, Amasya’nın güneybatısından geçerek Amasya-Turhal yoluna bağlanıyor. Arazi şartlarının zorluğu nedeniyle güzergah boyunca toplam uzunluğu 3,3 kilometre olan 2 adet çift tüp tünel, 4 adet çift viyadük, 3 adet köprülü kavşak, 2 adet çift köprü ve 3 adet tek köprü olmak üzere 14 adet yapı inşa edildi. Yolun aktif hale gelmesiyle yerel ve bölgesel trafiği barındıran mevcut şehir geçişi baypas edilecek, transit trafik şehir dışına alınacak. Projeyle seyahat süresi 30 dakikadan 7 dakikaya inecek. Amasya şehiri içindeki trafik sıkışıklığı ve egzoz emisyonda çok büyük bir azalma olacak. Amasyalıların yaşam kalitesi çok çok daha yükselecek.” Dedi.