444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

74 MİLYONLUK YATIRIM KONSERLE TAÇLANDI

02 Eylül 2021
74 MİLYONLUK YATIRIM KONSERLE TAÇLANDI

Suluova’mızın 64. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen 1 Eylül Kültür Ve Sanat Festivali kapsamında, Belediyemiz tarafından ilçemize kazandırılan yatırım bedeli 74 Milyon değerindeki 6 tesisin toplu açılışı gerçekleşti.

1 Eylül Kültür ve Sanat Festivali kapsamında, Belediyemiz tarafından ilçemize kazandırılan yatırım bedeli 750 bin TL olan 7 Adet Spor Tesisi(Futbol ve Basketbol Sahası), 4.6 Milyon TL’lik Kapalı Yüzme Havuzu, 8.3 Milyon TL’lik Makine İkmal Kampüsü, 250 bin TL’lik Engelsiz Yaşam Parkı, 1.2 milyon TL’lik 1. Etap Millet Bahçesi ile 60 milyon TL’lik 4. Etap TOKİ Konutlarının toplu açılışı gerçekleşti.

Açılış sonrası ise alanı tıka basa dolduran binlerce hemşehrimiz İlyas Yalçıntaş’ın muhteşem konser ile unutulmayacak bir gece yaşadı.

Suluova 15 Temmuz Demokrasi Meydanı dolduran binlerce hemşehrimizin katılımıyla gerçekleştirilen toplu açılış töreni ve konser programı öncesi açıklamalarda bulunarak, bugünün tüm Suluova’lılar için çok önemli, özel ve müstesna bir gün olduğunun altını çizen Belediye Başkanımız Fatih Üçok; “Bizim serüvenimiz 1954’te işte buradaki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı alanında başladı. İlçe olmaya giden yolda rahmetli Adnan Menderes Başbakanımızın 1952 yılında Şeker Fabrikasının atmış olduğu temel ile aslında geleceğin değişen ve büyüyen Suluova’sının da temellerini atıyordu. Tam 64 yıl boyunca Suluova’mıza, ilçe olduktan sonra fabrikanın da etkisi ve tarım alanlarının zenginliği ile çevre şehirlerden akın akın göçler oldu ve bugün 50 bin nüfuslara ulaşan bir Suluova sizlerle birlikte oluştu. Rahmetli Adnan Menderes Başbakanımızın bu yatırımı sadece Suluova için değil aslında Amasya’nın da en büyük sanayi kuruluşunu inşa etmek suretiyle bu şehrin kaderini değiştirmiştir. Birçok kardeşimiz bu fabrika işletmesi sayesinde sosyal statü kazanmış, evine ekmek ve aş götürmüş, çoluğunun ve çocuğunun eğitimini bu fabrikadan aldığı kazanç yaptırmıştır.” Dedi.

Yoğun alkış ve tezahüratlar arasında konuşmasını sürdüren Belediye Başkanımız Fatih Üçok; “1 Eylül 1957 yılında ilçe olan Suluova’mız 64. kuruluş yıldönümünü büyük bir sevinç ve coşku ile 15 Temmuz Meydanında kutluyor ve inşallah nice 64 yıllarda da kutlamaya devam edecektir. Bugüne kadar Suluova’mızın gelişmesine katkısı olan ve emek veren, aramızda olan veya olmayan tüm görev yapmış belediye başkanlarımıza, mülkü idare amirlerimize ve kamudaki tüm çalışanlarımıza teşekküre eder, ahrete intikal eden tüm herkesi ise rahmet ve minnetle anıyorum. Bu eserlerin ilçemize şehrimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını Cenabı Haktan diliyorum” şeklinde konuştu.

Suluova’nın 64. Kuruluş yıldönümünde 74 Milyon değerindeki 6 tane dev eserin açılışını yapmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Belediye Başkanımız Fatih Üçok, “Yaklaşık yedinci yılını tamamlamış bir belediye başkanı olarak bütçesinin %50’lik kısmını yatırımlara ayıran bir belediye başkanı olmaktan Hakikatten mutluluk duyuyorum. Birinci dönemde 70-80 milyonluk bir yatırım yapmıştık. Şimdi ise ikinci dönemimiz de ise yaklaşık 15 milyonluk yatırımları yapmış olduk. Bizim yaptığımız bu yatırımlar ve çalışmalar Suluova’mızın değişimine ve dönüşümüne çok büyük katkılar sağlamaktadır. Bizim en büyük eksiğimiz 2014 yılındaki ilk göreve başladığında da ifade ettiğim gibi, biz şehirleşmeden muzdaribiz. En çok şikâyet edilen şey Suluova’da nitelikli konutların olmadığıdır, yeşil alan ve sosyal donatıların olmadığıdır, bu yönde hep eleştiri vardı. Rabbimize hamd olsun bugün Suluova‘da 1.000’in üzerinde nitelikli konut yapıldı. Belediye olarak bizim yaptığımız ve bizden önce de yapılan nitelikli konutları ile birlikte son on yıllık bu dönemde çevre şehirlerden ve kendi içerimizde ki müteahhitlerin yaptıkları ile birlikte Suluova’mızda 4.000 kadar nitelikli yeni konut yapıldı. Bu şu demektir; 17.000 Konut stokumuzun yaklaşık yarıya yakını 2007 yılındaki deprem yönetmeliğinden sonraki yapılan konutlardan oluşmaktadır. Suluova’mıza daha güzel yatırımlar olacak ve olmaya da devam ediyor. Biz buna inanıyoruz, bizim halkımızda çok şükür buna inanıyor. Suluova’nın marka değeri ve yatırım yapılan bir şehir olması herkesin memnuniyetini kazanıyor. Bugün Organize Sanayi Bölgelerimizin her ikisinin de dolması ve büyütülmeye başlanılması Suluova’mıza ekonomik anlamda bir kıymet ifade ettiğinin en güzel göstergesidir.” İfadelerini kullandı.

Halen İnşaatı devam eden ve 2022 yılında açmayı düşündükleri yeni projeler hakkında da bilgiler veren Belediye Başkanımız Fatih Üçok, “yaşadığımız içme suyu sıkıntısının önüne geçmek için yeni yaptığımız içme suyu isale hattı ile bu sorunu da kökünden çözeceğiz. Bununla birlikte depolanmış sularımızı arıtmak için İçme Suyu Arıtma Tesisi yapıyoruz. Yeni bir Kapalı Spor Salonu yapıyoruz. Atık Su Arıtma Tesis projesi ise Suluova’mıza da tek seferde yapılabilen ve en büyük eser olacaktır. 160 Milyonluk bir maliyeti olan bir projedir, bunun %90’lık kısmı Avrupa Birliği hibelerinden karşılanacaktır. Millet Bahçesinin 2. Etabı ile Millet Kıraathanesinin yapımını da tamamlayarak halkımızın kullanımına sunacağız inşallah. Hiç şüphesiz bu güzel ve dev eserler ortalama 180 milyonun üzerinde bir yatırımla yapılmaktadır. Suluova Belediyesinin bütçesi ile bu yatırımları yapmak çok kolay değil. Biz bu büyük yatırımları Avrupa hibelerinden faydalanarak yapıyoruz ve yapılmaya da devam ediyor. Böylece belediye bütçesini de planlı ve doğru yerlere yatırım yapmak sureti ile verimli eserler ve hizmetler ortaya çıkartmaya gayret ediyoruz. İnşallah bu eserleri yine sizlerle birlikte beraber açmayı Cenabı Allah’tan temenni ediyorum. Tüm bu eserlerin yapımında emeği geçen herkese en büyüğünden en küçüğüne kadar teşekkür ediyorum.” Dedi.

Programa katılan Amasya Valisi Mustafa Masatlı ise yaptığı konuşmasında, “ülkemiz büyük bir hızla değişim ve dönüşüm içerisindedir. Emin adımlarla dünyada büyük bir güç olma hedefi ile ilerliyor. Tabi bu değişim ve dönüşüm içerisinde merkezi yönetimleri yapmış olduğu yatırımlarla birlikte son yıllarda Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu belediyecilik anlayışının da çok önemli bir katkısı vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız bizlere 2023, 2053 ve 2071 hedefleri koydu. Bu hedefleri koyarken, uluslararası Ölçekte yapılacak işler planlanırken yerel ölçekte de nelerin yapılması gerektiğini belediyelerimize hedef gösterdi ve belediyelerimiz de bu doğrultuda bütün imkânlarını kullanarak sosyal, kültürel ve ekonomik belediyecilik gibi bir insanın bütün ihtiyaçlarını her yanı ve yönü ile karşılama noktasında erekli olan bütün hizmetleri yapma gayreti içerisine giriyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu vizyonu ortaya koydu ve hep beraber elele, gönül gönüle, birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde de hedeflerimize daima ilerleyeceğiz. Bu yatırım ve eserlerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu yatırım ve hizmetlerin Suluova’mızın değişimine ve dönüşümüne katkı sağlayacağını tekrar ifade ediyorum. Suluova’yı daha da geliştirecek ve dönüştürecek iki tane Sanayi bölgemiz var. Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgemiz dolduk. Şu anda 635 dekarlık sahada genişleme işlemlerini ve çalışmalarını tamamlamış durumdayız. Bugün ise Karma Organize Sanayi Bölgesinin 930 dekar bir alanda da genişlemesi için çalışmalar başladı. İlçemize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olsun.” Dedi.

Konuşmaların ardından Amasya İl Müftü Yardımcısı Harun Aydoğdu’nun yaptırdığı dualar ile Belediyemiz tarafından ilçemize kazandırılan 74 milyonluk 6 büyük eser ve yatırımın toplu açılışı havai fişek gösterileri eşliğinde kurdelesi kesilerek gerçekleştirildi.
Açılışın ardından ise sevilen sanatçı İlyas Yalçıntaş konserini ise 15 Temmuz Demokrasi Meydanını dolduran binlerce vatandaş büyük bir coşku ile takip ederek özel ve tarihi bir gün yaşadı.

Suluova’mızda tarihi anların yaşandığı açılış ve konser programına Amasya Valisi Mustafa Masatlı, AK Parti Amasya Milletvekili M. Levent Karahocağil, Suluova Kaymakam Vekili Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, çeşitli kurum, kuruluş, siyasi parti temsilcileri ile alanı dolduran binlerce vatandaşlar katıldı.