444 76 79
tr
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

15 TEMMUZ 7 YAŞINDA

16 Temmuz 2023
15 TEMMUZ 7 YAŞINDA

Suluova’da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma programı düzenlendi. Demokrasi Meydanındaki program, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı ve şehitler için Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

15 Temmuz etkinlikleri kapsamında program dolayısıyla Şehitlik ziyaret edildi, mevlidi şerif programı düzenledi, demokrasi yürüyüşü ve demokrasi nöbeti tutularak Milli birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı.Katılımcılar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Suluova Belediyesi tarafından hazırlanan 15 Temmuz’da yaşananları anlatan görüntüleri, ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın millete sesleniş konuşmasını izledi. Protokol konuşmalarının ardından kaside ve ilahiler okundu.

15 Temmuz Demokrasi Meydanını dolduran ve ellerinde ki Türk Bayrakları eşliğinde, 15 Temmuz Hain Kalkışmasını bastırarak iç ve dış düşmanlara karşı Türk halkının verdiği kahramanlık destanının 7. yıldönümünü kutlayıp Suluova halkını selamlayan Belediye Başkanımız Fatih Üçok, 15 Temmuz hain darbe girişiminde canlarını veren şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere de şifalar dileyerek minnet duygularını ifade etti.

15 Temmuz gecesi verilen şehit ve gazilerin cesaretleri, dirayetleri ve kararlı dik duruşları ile Türk halkının tarih yazdığını, 15 Temmuz’un üzerinden 7 yıl geçtiğini ve bu hain kalkışmanın ülkemizdeki etkilerinin ise halen geçmediğine dikkat çeken Belediye Başkanımız Fatih Üçok yaptığı konuşmasında; “15 Temmuz Türkiye Cumhuriyetinin tarihinde bir kara lekedir. O hain kalkışmanın yaşandığı 2016 Cuma akşamı hain kalkışmayı duyar duymaz Cumhurbaşkanımızın sokaklara çağrısı ile hemen Şehir meydanımıza indik, çok kısa bir sürede binlerce hemşerimiz sel gibi meydanı doldurdu. Ve bu alandan bütün Türkiye’ye ve dünyaya, seçilmiş cumhurbaşkanımız ve iktidarın yanında olacağımız mesajını verdik. Aziz ve asil milletimiz cesareti ile hain kalkışmaya duy diyerek bir kez daha bizleri onurlandırdı. Tüm Türkiye’den darbecilere ve dış güçlere bir mesaj verdi. “Seçilmiş Cumhurbaşkanı ve ülkemize yapılacak her türlü kalkışmanın karşısındayız” dedi. Bunu Suluova‘dan siz hemşehrilerimizle birlikte tam 27 gece boyunca haykırdık. 27 gün boyunca demokrasi nöbetimizi tuttuk, hepinizden Allah razı olsun. Hemşerilerimzile gurur duyuyorum. Milletimizin feraseti ve cesareti bütün Dünyaya örnektir. Bu hain kalkışmanın 7. yıldönümünü idrak ediyoruz ve zihinlerimizde bunu yaşatmamız, gelecek nesillere gençlerimize bu hain kalkışmayı anlatmamız ve de unutturmamamız lazım. Yapmış olduğumuz bu programlarda bunun farkındalığını ortaya koymak içindir. Yaşadığımız coğrafyanın ayrı bir önemi var. Ecdat Sırtlanların yolu üzerine çadırını kurmuş. Onun için bizde bu güzel vatana her türlü saldırıya rağmen sahip çıkacağız. Her tülü kalkışma ve girişime dur dedik ve demeye de devam edeceğiz. Seçilmiş bir Cumhurbaşkanımız, güçlü bir iktidar ve onun arkasında sımsıkı duran aziz Türk milleti var. Bu coğrafyada ve bu ülkede güçlü olmak zorundayız, bunun için de birlik ve beraberliğimizi sımsıkı tutmalı ve kenetlenmeliyiz. İç ve dış düşmanlara en güzel cevabı bu şekilde verebiliriz. Ülkemizi büyütürsek, dünya da ki en gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarabilirsek bu gibi darbelere daha güçlü ve etkili cevap verebiliriz. Darbe ve kalkışmaların savuşturulmasını sağlayan bu ülkenin asli unsurları olan sizlere minnettarız. Sizlerle gurur duyuyoruz. 15 Temmuz hain kalkışma gecesi ve sonrasında görüldüğü gibi bu milletin birlik ve beraberliği daim olduğu sürece bu tür saldırıların hepsinin üstünden geliriz. Onun için biliyoruz ki millet ve devlet olarak güçlü olmak zorundayız, çok çalışmak zorundayız. Bu milletin en büyük gücü ve enerjisi yine kendisidir. O hain kalkışmaya karşı duran Suluovalı hemşerilerimize ve tüm ülke insanımıza sağduyuları için teşekkür ediyorum. Her zorlukta yanımızda olan siz Suluovalı hemşerilerimize şükranlarımızı sunuyorum.” Diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın halka seslenişi sinevizyon aracılığıyla Suluova halkı tarafından izlendi.

Daha sonra anma programı Din Görevlilerinin Kur’an-ı kerim ve İlahi okumaları ve semazen gösterileri devam etti.

Anma programı İlçe Müftü Vekili Uğur Koncak’nın duaları ardından Yeni Şeker Camide topluca yatsı namazı eda edildi.

Anma programı Türkiye genelinde olduğu gibi ilçemizde ki tüm camilerde gece yarısı Saat 00.13’de Selaların okunmasıyla sona erdi.

Yoğun katılımın yaşandığı anma etkinliklerine katılanlara Belediyemiz tarafından Türk Bayrağı ve ikramlar verildi.